Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) Ziyareti

Samsun Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri olarak Samsun-MEDİKÜM başkanı Opr. Dr. Ahmet AYDEMİR’i ziyaret ettik. Görüşme, pandemi kurallarına uygun bir ortamda tanışma sohbeti ile başladı. Mediküm yapılanması, görev ve sorumlulukları ile ilgili bilgiler veren Aydemir, biyomedikal ve sağlık sektörünün problemlerini ve eksikliklerini giderme noktasında hep birlikte yol almamız gerektiğini vurguladı.

Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi açacaklarından bahseden Aydemir, açılışın birlikte gerçekleştirilmesi adına fikir alış verişinde bulunabileceklerini ifade etti.

Biyomedikal denilince akla sadece elektronik alanlarındaki çalışmalar ya da elektronik cihazların geliştirilmesi ve üretilmesinin gelmemesi gerektiğine vurgu yapan Aydemir, biyomedikal sektörünün, biyomalzeme, biyosensör, biyomekanik ve biyoinformatik gibi alanlarla da anılması gerektiğini söyledi.

Op. Dr. Ahmet AYDEMİR’in ardından söz alan Biyomedikal Mühendisliği Bölüm başkanımız Doç. Dr. Cihan TOPCU, bölüm eğitim-öğretim ve öğrenci durumlarımızla ilgili bilgiler verdi. Biyomedikal ve sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu donanımsal özelliklere sahip biyomedikal mühendislerinin yetiştirilmesi konusunda fikir alış verişinde bulunulduktan sonra iletişimin kuvvetlendirilmesi gerektiğine ve değişen dünyanın ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına değişime açık olmamız gerektiğine vurgu yapıldı.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü olarak Samsun Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü bünyesinde Yüksek Lisans Programı açılması hazırlığından bahseden Topcu, Samsun-Mediküm’e üye firmalarda çalışan Lisans mezunlarının Lisansüstü eğitime teşvik edilerek Biyomedikal Mühendisliği Bölümü ile Biyomedikal Sektörünün işbirliğinin oluşturulabileceğini ifade etti.

Ziyaret karşılıklı teşekkür konuşmalarının ardından sona erdi.